Now And Then 18 Prices That Will Blow Your Mind!

enhanced buzz 4801 1313348505 1

enhanced buzz 4813 1313347851 0

enhanced buzz 4801 1313347655 0

enhanced buzz 4818 1313347438 2

enhanced buzz 4822 1313348210 3

enhanced buzz 4824 1313348094 1

enhanced buzz 4822 1313348700 4

enhanced buzz 15799 1313267614 4

enhanced buzz 15801 1313268865 6

enhanced buzz 15804 1313268375 5

enhanced buzz 15806 1313269872 7

enhanced buzz 15807 1313270574 5

enhanced buzz 15808 1313280164 7

enhanced buzz 15810 1313279252 6

enhanced buzz 26267 1313288514 0

enhanced buzz 26277 1313289788 0

enhanced buzz 26279 1313289168 0

enhanced buzz 26280 1313294070 1

  • Omais
  • August 16, 2011, 3:44 pm
You might be interested

Comments

Reply Attach
  • 9

    Inflation would explain 99% of that

    Exactly.
    - DarkHunter August 16, 2011, 6:36 pm
    Using the rule of 72 and a 3.5% US inflation rate, it would take 20 years for the cost of something to double.

    The cost of something over 40 years going from 400-4000 dollars is because of Credit Cards fucking up the entire Supply/Demand curve.

    EDIT: Rule of 72 is an easy way to see how long it takes money to double at a given interest rate. Divide 72 by the interest rate to get the years needed. So an investment earning 9% interest will double your money every 8 years. Useful information.
    - Albane August 17, 2011, 4:49 am
    Okey..
    - DarkHunter August 17, 2011, 4:54 am
    Useful information.
    - Omais August 17, 2011, 7:36 am
    Greed would be a huge reason behind this as well
    - Reddeath195 August 17, 2011, 10:26 am
    Reply
  • 3

    $40-$100 for a haircut! I only have to pay £9 for mine!

    Me too (for the USFags... thats about $14 at the current rate)
    - SkinnyBill December 24, 2011, 9:07 am
    Reply
  • 2

    if everyone earns more money it is a natural thing that everything is more expensive, but people can afford more, in the 60s they probably had to work a whole month to get the money for a TV station, and nowadays you work about 4 days

    • Vans
    • August 16, 2011, 4:15 pm
    I work about 20 hours a week on average self employment is both lucrative and it gives me a lot more time to do other stuffs.
    - triclebickle August 17, 2011, 7:49 am
    thumbsup
    - Omais August 23, 2011, 9:21 pm
    Reply
  • 1

    WTF hersheys was 5 cents

    New Plan: go back to when Hersey's was 5 cents a bar, purchase ALL OF THEM, come back to 2011 and sell as "rare mid 1900's chocolate bars" on ebay for 2.00 a piece. Profit.
    - FireRoastedFire August 17, 2011, 4:21 am
    sounds to me like
    step 1:buy hershey bars
    step2: ?
    step3: profit

    who would buy a chocolate bar that is 50 years old? most people dont buy chocolate bars if they are 50 days old
    - Vans December 24, 2011, 9:57 am
    Collectors, and delusional old people. The best kind of customers.
    - FireRoastedFire December 25, 2011, 10:47 am
    Reply
  • 1

    17# and you used to be able to get a cigarette with your coffee!

    And smoke it in the diner!
    - bufus101 August 17, 2011, 3:50 am
    Reply
  • 1

    WHY, WHY, WHY did the price of Bacon have to go up :(

    Reply
  • 1

    Dang Wrigley's is still pretty stinkin' cheap!

    • TexBex
    • August 17, 2011, 3:54 am
    Reply
  • 1

    COFFEE AND BACON??!?!? WHY WOULD YOU INCREASE THE PRICE ON THOSE!?!?!?!

    Reply
  • 1

    #14 - Milk is about $2.35 not $3.99
    #15 - A 6 pack of Budweiser costs about $4.00. $7-10 would be for Guinness.

    • Albane
    • August 17, 2011, 5:01 am
    that actually depends on where you live, here in fl a 6pack of bud is 7-10 dollars. Alcohol tax is different everywhere. Just like smokes here in fl their 7 dollars a pack last time i was in montreal i paid 11 dollars for a pack of smokes.
    - foraref August 17, 2011, 6:56 am
    Ouch. That's expensive. I would drink nothing but quality beer if the prices were that close. I see no other reason to drink Budweiser, except it is cheap.
    - Albane August 17, 2011, 7:47 am
    I am pretty sure these prices are BEFORE tax. Maybe not, but it would make more sense that way.
    - adduco August 17, 2011, 7:57 am
    its like 10-12 dollars for a 6 pack of corona at the store near my house...
    - foraref August 17, 2011, 8:36 am
    Reply
  • 1

    #15 kinda threw me off... I was thinking, "How the hell did beer get cheaper?!?!" Then I saw the dates were backwards...

    • Disco
    • December 25, 2011, 11:25 am
    Reply
Related Posts